czwartek, 30 maja 2013

Boże Ciało

Dzisiaj obchodzimy święto Bożego Ciała, święto katolickie, a to oznacza, że w Polsce jest ono jednocześnie świętem „państwowym” wolnym od pracy (nie, żebym narzekał ), czego trudno uświadczyć w innych krajach.

Z tej okazji chciałbym zwrócić uwagę na pewien mało znany fakt(*). Fakt ten jest na tyle drażliwy, że mówienie o nim wprost może obrazić uczucia religijne jakiegoś wrażliwego wiernego (**), więc nie zamierzam mówić wprost o wniosku, jaki można wysnuć na podstawie pewnych religijnych „prawd” (bo nie chcę pójść do więzienia albo zapłacić wysokiej grzywny tylko dlatego, że ktoś się na mnie obraził ).

(*) - Już o tym wspominałem i będę cały czas wspominał - tak działa indoktrynacja (nie tylko ta religijna, każda). Blokuje samodzielne myślenie zamieniając umysł człowieka w gramofon umiejący powtarzać tylko czyjeś myśli.

(**) - Niestety tak już jest - nawet mówienie o religijnych faktach może obrazić uczucia religijne wiernych . Dlatego wierni nie czytają Biblii (co notabene swego czasu zostało nawet zakazane przez Kościół).

Najpierw należałoby wspomnieć o tym, że Jezus oprócz tego, że był wg. Chrześcijan Bogiem, był również człowiekiem.

Druga rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę, to dogmat związany z dzisiejszym świętem. Chodzi o pewną prawdę religijną (uchwaloną, jak to w Kościele Katolickim bywa, konkretnie to w 1215 roku), która mówi, że w czasie Eucharystii chleb i wino zamieniają się w rzeczywiste Ciało i Krew Jezusa Chrystusa (tzw. transsubstancjacja). Tj. komunia święta to nie symbol, tylko rzeczywiste ciało i krew Jezusa.

„Znamy” nawet kilka cudów, gdy owo rzeczywiste ciało i krew zamieniły się w prawdziwe rzeczywiste ciało i krew. Teologia w pełnej krasie, czyli takie słów cięcie-gięcie, aż stracą jakiekolwiek sensowne znaczenie - wtedy można udowodnić wszystko. A jeśli ktoś ma skojarzenia z nowomową, to nieprzypadkowo. Oczywiście fakt, że trudno zbadać owe cuda (Kościół niechętnie patrzy na naukowców rozwiązujących zagadki wiary) oznacza, że nie można z czystym sumieniem przypisać im jakichś naturalnych przyczyn (czy nawet zwykłego oszustwa).

Oczywiście dla ludzi innych wyznań, czy niewierzących, hostia to zwykły kawałek chleba. Jeśli jednak ktoś jest chrześcijaninem, musi wierzyć (bo inaczej co z niego za chrześcijanin), że to rzeczywiste ciało Jezusa, który był również człowiekiem (to samo dotyczy wina).

Powiedziawszy to wszystko, pozostawiam czytelnikowi odpowiedzenie sobie na pytanie, czym to czyni (wg. wierzeń chrześcijan) sakrament komunii świętej.

2 komentarze:

 1. Takie małe przemyślenie do: "że w Polsce jest ono jednocześnie świętem „państwowym” wolnym od pracy (...) czego trudno uświadczyć w innych krajach."

  W Szwecji rzeczywiście nie jest wolne Boże Ciało, ale mają wolne np. Wniebowstąpienie, które jest w Polsce obchodzone w niedziele, a u nich w czwartek ;-)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wniebowst%C4%85pienie

  No i dzień flagi (6 czerwca) też mają wolne, a w Polsce jest to "normalny" dzień pracy (w cudzysłowie wziąłem bo to 2 maja, także i tak połowa ludzi bierze wolne ;-) )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swoją uwagę oparłem właśnie na tym, co powiedziałeś mi wcześniej. Nie był to jednak główny punkt mojego artykułu, poza tym nie przejmuję się tym aż tak bardzo, więc nie drążyłem tego tematu.

   Dzięki za dodatkowe informacje :-)

   Dodam jeszcze tylko, że czasem irytuje mnie lub dziwi sposób, w jaki wybierane są dni wolne od pracy. Jak sam zauważyłeś, przykładowo taki sobie 2 maja mógłby spokojnie być wolny ;-).

   Usuń