czwartek, 26 kwietnia 2012

Krótka historia moich astronomicznych zainteresowań

Pod koniec lutego zacząłem ponownie interesować się astronomią. Kiedyś interesowałem się astronomią jako nastolatek. Kupowałem Wiedzę i Życie, patrzałem sobie na mapy nieba i próbowałem zlokalizować gwiazdy i planety. Nie za wiele jednak z tego wychodziło. Z powodu mojego słabego wzroku ciężko było zlokalizować gwiazdozbiory i stwierdzić, czy ten jasny punkt to planeta, czy jakaś gwiazda. Potem mi to na jakiś czas „przeszło” - miałem na głowie inne sprawy i w ogóle.

W tym roku jednak warunki do obserwacji planet okazały się wyjątkowo dobre. Mars w opozycji (3 Marca) i najbliżej ziemi (5 Marca) (najbliższe takie zdarzenie będzie w 2014 8 i 14 kwietnia). Jak napisałem bratu: "Mars jasno dziś płonie" . Wenus daleko od Słońca a Ekliptyka po zachodzie jest wiosną nachylona pod dużym kątem do horyzontu, więc Wenus widoczna długo po zachodzie. Poza tym widać wszystkie 5 planet widocznych gołym okiem (udało mi się je zobaczyć wszystkie 5 jednego wieczoru!): Merkury tuż po zachodzie, Wenus i Jowisz - na zachodzie, Mars - na wschodzie (w gwiazdozbiorze Lwa) i Saturn - późno wieczorem na wschodzie - Koło Spicy (Kłosa - α Virginis) w gwiazdozbiorze Panny.

Przy okazji też dowiedziałem się, że mogę zobaczyć obiekty o jasności co najwyżej +4.0. To znaczy, że nie zobaczę Mgławicy Andromedy - najbliższej nam wielkiej galaktyki (+4.5) . Na niebie jest większa nawet od Księżyca:

Galaktyka Andromedy: ~190'x60' (wg. wikipedii)

Księżyc/Słońce: ~30'

25, 26 i 27 luty - sierp księżyca był widoczny blisko pary Jowisz-Wenus. Niestety nie miałem wtedy aparatu. W marcu jednak byłem przygotowany. Robiłem zdjęcia 24, 25 i 26 marca (popatrz na tytuł bloga lub na obrazek obok), ale pochwalę się nimi kiedy indziej (mam mnóstwo zdjęć, które teraz muszę uporządkować ).

13-14 marca Wenus minęła Jowisza. Próbowałem w tym czasie też zrobić zdjęcie księżyców Jowisza, ale nic z tego - ten aparat ma za mały obiektyw (to chyba o to chodzi). Musiałbym mieć pewnie co najmniej teleobiektyw, a najlepiej jakiś teleskop. Ale na największej czułości i EV jest w stanie zobaczyć spokojnie bardzo słabe gwiazdy (może nawet o jasności większej niż 4.5). Problem w tym, że bardzo dużo wtedy szumów, więc z ładnie wyglądających zdjęć raczej nici.

6 czerwca o wschodzie słońca, od godziny 5 przez 2 godziny będę w teorii mógł oglądać końcową fazę przejścia Wenus przed tarczą Słońca. Następne takie wydarzenie za ponad 100 lat! Mówię „w teorii” bo nie wiem, czy będzie wtedy ładnie. Niestety dosyć często są u nas chmury. Parę razy straciłem przez to w tym roku szansę na zobaczenie zorzy polarnej. No i musiałbym zbudować camera obscura o długości kilku metrów, żeby móc oglądać Wenus na tle Słońca (bo nie posiadam żadnego teleskopu ani nic w tym stylu żeby móc oglądać obraz Słońca rzutowany na ekran). Mogę też spróbować użyć szkieł spawalniczych (na razie próbuję zebrać o tym jak najwięcej informacji). Zobaczymy.

Oczywiście sporo w tym wszystkim zasługi internetu. Gdyby nie łatwy dostęp do informacji nie wiedziałbym zapewne nawet o tych wydarzeniach. No i czytam różne blogi - w tym Bad Astronomy, dzięki któremu dowiedziałem się o tym że tak dobrze widać Jowisza i Wenus. Wiele zawdzięczam też AstroViewerowi - wersji darmowej online - który tworzy mapy nieba na bieżąco dla dowolnej lokalizacji i czasu. Ostatnio znalazłem też coś takiego jak Stellarium - darmowy program, podobny do AstroViewera, ale można go sobie ściągnąć na komputer.


Przydatne Linki

 • Mars:
  http://spider.seds.org/spider/Mars/marsopps.html link
 • Księżyce Jowisza:
  http://www.skyandtelescope.com/observing/objects/planets/3307071.html link
 • Zachody i wschody Słońca, Ksieżyca i planet:
  http://www.calendar.k-ce.pl/index.php link
 • Tranzyt Wenus:
  http://www.transitofvenus.org/ link
  http://rasc.ca/tov/safety link
  http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEhelp/safety2.html link

Źródła obrazków

 • Księżyc i Galaktyka Andromedy: program Stellarium (GPL), kombinowane przeze mnie w GIMPie zrzuty ekranu. Pełny wykaz autorów:
  http://stellarium.svn.sourceforge.net/viewvc/stellarium/trunk/stellarium/README link
  sekcja 8.4 FULL REFERENCES & CREDITS - Graphics.
  • Księżyc: Courtesy USGS Astrogeology Research Program (Public Domain, DFSG-free),
   http://astrogeology.usgs.gov link,
  • Mgławica Andromedy: Herm Perez. License: "Feel free to use these images, if you use them in a commercial setting please attribute the source."
   http://home.att.net/~hermperez/default.htm link
 • Ksieżyc, Wenus i Jowisz: moje własne zdjęcie (a właściwie jego część).
 • Tranzyt Wenus: z Wikipedii, (Copyright expired, US-Gov work),źródło:
  http://www.usno.navy.mil/library/rare/rare.html link

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz