niedziela, 8 kwietnia 2018

Wykres pudełkowy w OpenOffice

Posługuję się programem OpenOffice i czasem bawię się w robienie różnych statystyk (na własny użytek). Ostatnio chciałem zrobić wykres pewnych danych w postaci tzw. wykresu pudełkowego (o tym co to jest nie będę tutaj mówił, zamiast tego odsyłam do linków pod artykułem).

Niestety OpenOffice nie umożliwia wykonania tego rodzaju wykresu (a przynajmniej moja wersja – nie znalazłem też w internecie informacji o tym, czy nowsze wersje OpenOffice lub LibreOffice to potrafią). Na szczęście pomysłowość ludzka nie zna granic i znalazłem na Youtube mały tutorial (link niżej) o tym, jak zrobić taki wykres w bardzo prosty sposób, bez konieczności instalowania żadnych rozszerzeń.

Nie widzę sensu w zbytnim wysilaniu się na oryginalność, więc wiele rzeczy przedstawię dokładnie tak jak na filmiku. Dokonam tylko paru modyfikacji dla własnej wygody późniejszego korzystania z tej „notatki”. Dodatkowo zakładam, że jeśli ktoś znajdzie mój poradnik i będzie chciał z niego skorzystać to posiada chociaż minimalne doświadczenie w pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, w związku z czym wiele kroków przedstawione będzie skrótowo. A więc do rzeczy:

1. Musimy mieć jakieś dane.

Zdecydowałem się na dwie przykładowe kolumny danych, które będę chciał przeanalizować i pokazać na grafie.

Do wykresu pudełkowego potrzebnych nam jest 5 wartości: minimum, pierwszy kwartyl, mediana, trzeci kwartyl i maksimum. Te wartości będziemy pokazywać na grafie za pomocą pudełek i wąsów. Aby je jednak pokazać, będziemy musieli trochę pokombinować z samym grafem – dlatego potrzebne będą nam jeszcze różnice między nimi.

Przykładowe dane w kolumnach B i C. Kolor błękitny – analiza danych, wartości przedstawiane na grafie. Kolor żółty – wartości pomocnicze służące do utworzenia grafu. Wartość Minimum zdublowana dla ułatwienia.

2. Tworzymy wykres.

Zaznaczamy kolumny danych z zakresu żółtego – wartości pomocnicze (oraz ew. nazwy kolumn z danymi):

Wykres jeszcze nie wygląda tak, jak byśmy chcieli, ale spokojnie – za chwilę wszystko ustawimy. Klikamy dalej i zmieniamy Serie danych na „w wierszach”:

Wykres przybrał już pożądaną przez nas postać. Teraz klikamy „Dalej” aż do samego końca, odznaczamy „wyświetl legendę” (można to zrobić później) i klikamy „Utwórz” aby utworzyć wykres. Kolejnym etapem będzie odpowiednie sformatowanie prostokątów na wykresie.

Klikamy prawym przyciskiem na grafie, wybieramy „Edytuj” w menu i działamy. Interesować będą nas dwie opcje edycji serii danych (klikamy prawym przyciskiem myszy na kolejnych kolorowych prostokątach): „Formatuj serię danych...” oraz „Wstaw słupki błędów Y...”. Najpierw zajmiemy się wstawieniem słupków błędów, ponieważ po sformatowaniu samych prostokątów ciężko będzie „na nie” kliknąć.

Klikamy drugi od dołu prostokąt (pomarańczowy), wybieramy „Wstaw słupki błędów Y”:

Wybieramy „Kategoria błędów Y” = „Zakres komórek” (który ustawimy na zaznaczony na obrazku zakres różnicy 1 kwartylu) a „Wskaźnik błędu” na „Negatywne”.

Zakres komórek ustawiamy w polu „Parametry” → „Ujemne (-)” - ręcznie bądź za pomocą przycisku obok pola do wpisywania zakresu. To będzie nasz dolny „wąs”.

Podobnie musimy postąpić w przypadku górnego wąsa, jednak sytuacja nie jest symetryczna – wybrać musimy prostokąt pokazujący rozpiętość trzeciego kwartyla (drugi od góry, zielony), ale jako zakres słupków błędów musimy wybrać rozpiętość maksimum (zaznaczony na obrazku zakres, inny niż zakres dla wybranego zielonego prostokąta). No i tym razem „Wskaźnik błędu” wybieramy jako „Pozytywny”:

W ten sposób mamy już ustawione obydwa wąsy. Teraz pudełka.

Aby to zrobić musimy klikając na każdy z prostokątów prawym przyciskiem myszy wybrać „Formatuj serie danych” a następnie w odpowiednich zakładkach zrobić następujące rzeczy:

a) Obramować rozpiętość mediany i trzeciego kwartyla – otoczyć krawędziami prostokąty 3 i 4 od dołu (żółty i zielony). W tym celu musimy w tych prostokątach ustawić krawędzie z „brak” na „ciągły”.

b) „Wymazać” wszystkie prostokąty. W tym celu w każdym prostokącie musimy ustawić przezroczystość na 100%.

I to wszystko. Rezultat jest następujący:

Prawda, że piękne? I jeszcze jako bonus wykres z rzeczywistych danych:

Na tym wykresie widać dodatkowo linię pokazującą wartości średnie (typ wykresu kolumnowo-liniowy).

Wszystkie obrazki zostały wykonane przeze mnie za pomocą programów GIMP oraz OpenOffice.

Linki:

2 komentarze:

  1. No proszę, jak sobie można poradzić ze zrobieniem wykresu, którego nie ma :)
    Ale powiem szczerze, że tym bardziej doceniam programy, w których różne wykresy można stworzyć od ręki wpisując tylko "boxplot" (albo inne magiczne hasło) i zaznaczając dane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ba!
      Sęk w tym, że ja używam do przechowywania danych głównie Arkusza Kalkulacyjnego, więc żeby się nie rozdrabniać wyciskam z niego ile się tylko da ;-)

      Usuń